Fotovoltaik Modül Fiyatları Geçmişi

Güneş enerjisi yatırımlarını gerçekleştirmek için ihaleler oldukça hızlı ilerliyor ve yüksek fiyatlar veriliyor. EURUSD paritesinin de çok hızlı değişmesi sebebiyle fotovoltaik modül üreticileri de Euro kurundan dolar kuruna geçiş yaptılar.

Gelin bu geçişin yatırımcıya olan faturasını hep beraber inceleyelim.

2013 Ocak ayından 2015 Ocak ayına kalan olan süre zarfını analizimde kullanacağım. Bu süre zarfını seçmemin başlıca sebebi 2013 yılında sektörün ciddi bir daralmaya girmesi, satın almaların olması ve 2014 yılında işlerin yeniden düzene girmesi. Beklentim bu tatlı baharın da çok uzun sürmeyeceği ve 2015’in yine birleşme ve satın almalar yılı olması.

Analizlerde kullanacağım kur verilerinin kaynağı : Netdania

Analizlerde kullanacağım PV fiyat verilerinin kaynağı : PVInsights

Euro - Lira Paritesinin 2013 Ocak - 2015 Ocak arası değişimi.
Euro – Lira Paritesinin 2013 Ocak – 2015 Ocak arası değişimi.

Euro kurunun 17-25 Aralık krizleriyle arttığını ama uzun vadede euro bölgesindeki daralmaların baş göstererek TL karşısında değer kaybettiğini görebiliriz.

Bu grafikten ise Dolar’ın Euro karşısında ciddi bir güçlenme eğiliminde olduğu görülebilir. Kısaca özetleyecek olursak; eskiden Çin üretim maliyeti 59$ olan panel Türkiye’de yaklaşık 44€’dan satılabiliyordu (EURUSD = 1.35). Fiyatların Euro bazlı olması da aradaki pariteyi üretici şirketlerin üstlenmesine yol açıyordu. Bugüne kadar da fiyatları hep Euro bazlı konuştuk. Şimdiki EUR/USD paritesine bakacak olursak eğer üretim maliyeti aynı kaldığı takdirde 59$ olan panelin Türkiye satış fiyatı 52€ olması gerekiyor (EURUSD = 1.12). Hem dengesiz EURUSD paritesinin riski, hemde Euro bazlı aşırı yükselen fiyatı tüketiciye açıklama zorunluluğu modül üreticilerini USD bazlı fiyatlamaya itti.

Bu koşulda PV modül fiyatının EUR, USD ve TRY bazlı olarak geçtiğimiz 2 yılın grafiğini vermek gerekiyor. Grafikteki EUR ve TRY dönüşümleri kurların ilgili günlerdeki fiyatları ile dönüştürüldü.

Fotovoltaik modüllerin Ocak 2013 - Ocak 2015 arası Euro, Dolar ve Lira bazlı değerlemesi.
Fotovoltaik modüllerin Ocak 2013 – Ocak 2015 arası Euro, Dolar ve Lira bazlı değerlemesi.

Grafiğe baktığımızda Dolar bazlı olarak modül fiyatlarında 2014 Eylül – Aralık haricinde düzenli bir düşüş söz konusu. Lakin TL ve Euro bazlı baktığımızda ise son günlerde ciddi bir tırmanış hakim.

Burada değer kaybeden TL karşısında modül fiyatlarının artmasının fizibilitelere direk yansımamasının en büyük sebebi teşviğin de dolar bazlı oluşudur. Teşvik 133$ olduğu sürece modül fiyatlarındaki düşüş fizibiliteye olumlu yansımaktadır. Bu yazıyı yazdığım gün itibariyle hedef belirlediğim fiyat 0,50 USD/Wp’dir.

Hatırlatma maksadıyla PV modül fiyatlarının geçmişini de koyalım.

1992 - 2012 yılları arası fotovoltaik modül fiyatları
1992 – 2012 yılları arası fotovoltaik modül fiyatları

Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir