Jack of all trades; master of none

“Do not engage an enemy more powerful than you. And if it is unavoidable and you do have to engage, then make sure you engage it on your terms, not on your enemy’s terms.”

– Sun Tzu

Solarian kurulduğunda sektörde pek çok yerleşmiş ve uluslarası firma mevcuttu; peki biz bu firmaların arasından nasıl hızlıca yükseldik?

Coronavirus sebebi ile kendimizi karantinaya aldığımız günümüzde video konferans uygulamaları hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Size görüntülü görüşme imkanı sunan pek çok uygulama varken neden Zoom’un yükseldiğini merak ettiniz mi? Ben araştırdım. Araştırdığımda ise Solarian’ın üzerinde yükseldiği temelleri gördüm; odaklanmayı.

Mesela Whatsapp aslında mesajlaşma uygulaması. Temel hizmet alanı mesajlaşma ve bu alanda çok başarılı ama video konferans yan hizmeti. Asıl odak noktası değil. Google’ın GSuite kapsamında olan Hangouts hizmeti ise birsürü garabet Google uygulamasının arasından evrile evrile gelmiş bir uygulama. Google’ın ana hizmet noktası arama motoru. Facetime? Asıl işi donanım/yazılım üretmek olan Apple’ın yine bir yan hizmeti. Skype? Microsoft’un Office 365 kapsamında yine yan bir haberleşme programı. Zoom? Zoom’un tek işi sizi görüntülü görüştürmek. Size, ihtiyacınız olan hizmeti ihtiyacınız olan kalitede en hızlı şekilde sunmak.

Ne zaman bir firma ile toplantıya gitsek bir yazılımdan bahsederler; işte şöyle özellikleri de var, böyle özellikleri de var diye. Aklım o gibi durumlarda hep “Jack of all trades is master of none” geliyor. Aslında bizim ihtiyacımız olan “jack” değil “master”.

“Şunun yanında bunu da …” gibi söylemlerden rahatsız oluyor musunuz sizde bir düşünün? Kullandığınız uygulamalar neler mesela; hangi uygulama hangi işi yapıyor sizin için? Office yüklediğinizde yanında zorunlu gelen ve kullanmadığınız uygulamalar hangileri?

Jack of all trades is a master of none.

Ne kadar net ve güzel. Solarian tam da bu alanın bir parçası. Rüzgar’dan anlamayız, projeci değiliz proje çizmeyiz ama güneş enerjisi alanında çok iyi mühendislik yaparız ve finansal modelleri doğru verilerle besleriz. Siz de bir yatırım yaparken buna ihtiyaç duymaz mısınız?

Uluslararası ve büyük firmalarla, onların hizmet verdiği sektörlerde “tam kapsamlı” konseptlerde, 100’lerce mühendis ile savaşmamız mümkün değildi. Bugün bu firmalara gittiğinizde size nükleer santral danışmanlığı da verebilirler kömür santrali de AVM’de.

Bu devlerle onların savaş meydanında değil kendi yarattığımız savaş alanında savaşmak zorundayız. O sebeple bizden hizmet alabileceğiniz tek bir alan var; güneş enerjisi. Tek alan, tek odak ve gerçekten iyi hizmet.

Düşüncelerim her geçen gün daha da netleşiyor. Hangi yöne gittiğimi çok iyi biliyorum.

Selamlar,

Orçun


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir