Kariyer ve Kendini Gerçekleştirme

Kariyer sahibi olmanın bence zorlaşmasının başlıca sebeplerinden birisi de kapitalizm ve beraberinde getirdikleri.

“Artık ihtiyacımız olmayan şeylere sahip olmak için uğraşıyoruz…” mesela. Yılda bir veya iki kere kullanacağın bir çanta markası için iki asgari ücret ödemekten bahsediyorum veya daha 4K yayın bile yokken 4K televizyon alıp standart çözünürlükteki televizyon yayınını izleyenlerden bahsediyorum.

Kapitalizm ve kanunların gelişmesi ile birlikte gelişen diğer bir olay da “ödeme” yükümlülüğü. Bir yandan ödeme yükümlülüğünü arttırıcı yapıları geliştirip diğer yandan tüketimi arttırıcı reklamlara veya programlara (Instagram, Facebook, Pinterest) maruz kalıyoruz. Hayattaki en değerli ve en az değer biçtiğimiz varlığımızı; zamanımızı önden borçlanıyoruz.

İşte bütün bunlar ortalama bir bireyin tüm gelirinin elinden kolayca gitmesine yol açıyor. Biriktirmekten ziyade tüketim odaklı hale geliyoruz. Tüm bu olayların sonunda da “maaştan-maaşa” yaşayan “kullar” olmaya başlıyoruz. Saat 5 olsun iş bitsin diye saat ile bilgisayar ekranı arasında gel-git yapan, yönetici birşey demesin diye masanın altına saklanan / tuvalete kaçan, günün yarısını yangın merdiveninde sigara molasında geçiren bireyler olup çıkıyoruz. Gittikçe kendini gerçekleştirmekten uzaklaşıyoruz ve enerjimizi gitgide kaybediyoruz.

Tüm bu prangaları kırdıktan sonra; güzel bir gelir durumuna veya bankada yüklü bir miktar paraya haiz kişiler ancak kendilerini gerçekleştirebiliyorlar ki bence kişinin mutlak gayesi kendini gerçekleştirmek olmalı. Hayattaki en gerçek kariyer kendini gerçekleştirmektir. Hem bir insanın kendini gerçekleştirmesinden daha güzel ne olabilir ?

Sade bir hayat size beklediğinizden daha fazlasını verecektir. Fazlalıkları hayatınızdan çıkarmaktan çekinmeyin. Hayat kısa, hakkını verin.


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir