Kişisel 2019 Hedeflerim

İnsan kendini geliştirmedikten; bir amaç uğruna çalışmadıktan sonra hayattaki azmini ve hırsını kaybediyor. Çok şükür hiç böyle bir derdim olmadı. İş hayatına atıldığım 2010’dan itibaren (ilk seneler nispeten hariç olmak üzere 🙂 ) her sene kendimce hedeflerim oldu.

Solarian’la ve iş hayatıyla ilgili hedeflerimi ve ailemi ayrı tutarsak 2019 için kendimi geliştirme hedefim yapay zeka.

Tabi yapay zeka öyle şıp diye öğrenilen bir durum değil. 🙂

İşim gereği güneş enerjisi santralleri hakkında pek çok dataya sahibim. Ofiste yaptığımız bazı analizler ise el ile excel üzerinde yapılan, verilerin manuel alındığı analizler. Sektördeki programlar da bir yere kadar. Bu aşamada problemleri saptamak için kullandığımız pek çok istatistiki metod aslında bir karar metriği oluşturabilecek düzeyde. Hatta geçmiş verilerine bakıp gelecek problemleri de ön görebilecek seviyede. Peki düzgün modellenirse bir algoritma aracılığı ile bunları ön görmem mümkün mü?

İstatistik bilimine uzak olan kişiler için yapay zekalarda kullanılan pek çok model gökten inmiş gibi durabilir ama hepsi aslında çok basit temellerden türemiş ve basitçe anlatıldığında (bkz. Çocuğa anlatır gibi anlatmak) herkesin kolayca anlayabileceği modeller. Önemli olan sizin bu araçlara ne kadar hakim olup ne kadar iyi kullanabildiğiniz. Yanlış anlaşılmasın yapay zeka kolay demiyorum ama temelleri çok basit ve net.

2019 için hedefim bu altyapıları kurgulamak. Elime veri seti geldiğinde kolayca ML (machine learning) ve NN (neural network) üzerinden analiz edebileceğim bir topoloji oluşturmak. Bir iki sene içerisinde farklı data setleri ile de çalıştığımda bu modellerin daha da sağlıklı çalışan modeller haline geleceğini düşünüyorum. Çalışmaları Python üzerinden gerçekleştireceğim ve Tensorflow, PyTorch gibi araçlar kullanacağım gibi gözüküyor. En azından bu araçları, düşünme ve yaklaşım tekniklerini ilk seferde öğreneceğim. Kodlamaya çok hakim olmam gerekmiyor ama konsepti sular seller gibi bilmeliyim.

Bakalım 2019 sonunda istediklerimi elde edebilmiş olabilecek miyim?

 


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

“Kişisel 2019 Hedeflerim” için 2 yanıt

  1. gucci avatarı

    good luck ;)(:

    1. Thank you 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir