Reklam ve Pazarlama Üzerine

Her ne kadar başarılı bir iş geçmişinden de gelseniz bir şirket kurduğunuzda eski başarılarınızın etkisi çok çok sınırlıdır. Tıpkı iş hayatınıza ilk atıldığınızda diplomanızın biraz etkisi varken ikinci ve üçüncü iş değiştirmenizde etkisini yitirmesi gibi.

O sebepledir ki bir şirketin markalaşması çok önemlidir. Şirketin isminin güzel anılması ve esas kitleye ulaşarak ağızdan ağıza yayılması başarının en önemli kriterlerindendir. Başarı; sadece nakit akışı değildir.

Solarian’ı kurduğumuzda sektördeki diğer elli tane XYZ Enerji firmasından sıyrılmamız gerekiyordu.

Bu sıyrılmayı sağlayan iki önemli konu var; birincisi nispeten tek yönlü iletişim olan internet reklamcılığında insanlara doğru mesajı doğru şekilde vermeniz gerekiyor ve sonra da akılda kalmayı sağlamanız gerekiyor. Hayata yeni yelken açan bir firmanın olmazsa olmazlarından birisi de bu. İletişim tek seferlik değil, uzun ve sürekli bir süreç. Haydi biraz şimdi de orayı hareketlendirelim le bir mecrada momentum kazanamazsınız.

Bu aşamada Instagram, Youtube, Google Ads, STK sosyal medya hesapları / web siteleri gibi pek çok mecra üzerinde çalışma gerçekleştirdik. Kendi deneme yanılma şeklinde yaptığımız reklam çalışmalarımız da oldu profesyonel hizmet alarak yaptıklarımız da.

Yaptığımız iş sebebiyle reklamların direk satışa dönüşümünü ölçümleyemiyoruz ama yaptığımız toplantılardan yaptığımız çalışmaların ne kadar başarılı olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

İnsanların bir ürünü satın alırken veya bir toplantıda konuşurken o ürünü daha önce biliyor olmaları hissettirmeden de olsa onlara bir fanatiklik katıyor. Temel güdülerden birisi olan “bildiğini belli etme isteği” kişide ağır basıyor ve düzenli olarak bizim iletişimimize maruz kalan kişiler bizim ürünlerimizi almaya daha meyilli oluyorlar.

Bir şirketin ürününün sadece iyi olması yeterli değil; ürünün iyi olduğu duyulmalı ve bu tanıtım düzenli olarak devam etmeli. Bu kapsamda yeni kurulacak şirketlere aşağıda bazı aforizmalarda bulunacağım.

Google Metin Reklamları: Yeni müşterilerin web sitenize gelmesine yol açıyor ve web sitesi trafiğinizi biraz arttırıyor ama bu müşterilerin çoğu kısa süre içerisinde sizi unutuyor. Buradan gelen kitleri yeni kazanım olarak işaretleyip internette gittiği diğer mecralarda başka reklam araçları ile reklamlarınızı göstermelisiniz.

Google Banner Reklamları: Aslında en eski ve günümüzde nispeten geçersiz bir reklam türü olsa da bence en etkililerden birisi. Bu markanızın aynı kişilere uzun süre tekrar tekrar gösterilmesini sağlıyor. Sizinle ilişkili kullanıcıları bir şekilde işaretlediğinizde internette nereye giderlerse gitsinler sizin reklamlarınıza maruz kalıyorlar. O banner’ların çoğuna tıklanmıyor ama bilinçaltında “biz varız” mesajı iletiliyor.

STK Web Siteleri / Sosyal Medya : Bu tarz web siteleri ve sosyal medya hesapları web sitesi trafiğinizde kısa süreli ani bir artışa neden oluyor. Onları takip edenler sizin hedef kitleniz olduğu için aslında hedefe yönelik bir reklam gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bu da bilinilirliğe olumlu etkiyor. Viral içeriklerin daha hızlı yayılmasında katalizör görevi görüyorlar.

Sektörel haber siteleri: Çoğu zaman para kaybı. Çoğu haber sitesinin aslında bir okuyucu kitlesi bile yok. Rastgele bir makaleleri – kimsenin aratmadığı bir anahtar kelime için – Google’da birinci olursa oraya size reklam alalım diye geliyorlar. Bu alanda reklam verilecekse çok ince elenip sık dokunulmalı. Sadece ama sadece çok iyi okuyucu kitlesi olanlar bilinçaltı mesajı olarak kullanılabilir.

Youtube: Gelecek artık video. İnanın kimse birşey okumuyor. iPhone dokunmatikliği ve Instagram kaydırması bir araya gelince insanların gözünün önünde 1-2 saniyeniz var. Artık çoğu kişi ya fotoğraflara bakıyor ya da video izliyor. Bu kapsamda anahtar kelimeleri doğru kurgulanmış viral bir içerik ile pek çok kişiye ulaşabilirsiniz. Onur’un Maldivler’de çektiği video sektörde o kadar izlenildi ve konuşuldu ki sadece o video bile bizim PR’ımız açısından çok değerliydi. Farklıydı, bilgi doluydu ve mesajı netti; biz buradayız, işimize hakimiz.

Instagram: Muhteşem bir etkileşim ortamı. Zeki Müren’in de sizi gördüğü yer. Burada etkileşim içererek kurgulanmış reklam içerikli paylaşımlar muhteşem bir etki yaratıyor. Linkedin’de Türk halkının elma + muz + çilek = 5 ise muz kaçtır gibi sorulara doğru cevap verebilmek için nasıl kafa patlattığını görmüşsünüzdür. İşte bu da insanın içinde “ben biliyorum” havasını atmasına dayalı bir reklam biçimidir. Biz sadece böyle boş içeriklerle değil; teknik sorularda takipçi kitlemizi canlı tutuyoruz. Geri dönüş? Muhteşem. Sadece ekibimize yeni bir arkadaş ararken başka hiçbir yerden destek almamıza gerek kalmadı.

Bir insana 2 saniye içerisinde en fazla mesajı verebileceğiniz tek yer görseller. Reklamların olmazsa olmazı görsellerdir. Görselinizde o kitleye birşey vaad etmelisiniz. Altında da ana başlığınız çok kısa ve çok net olmalıdır. Ne kadar kısa, o kadar etkili. Reklamınızı kurguladıktan sonra da diğer önemli kısım iletişimi gerçekleştireceğiniz ortamdır. Instagram ve Youtube gibi mecraların insanların ellerinin altında olduğu günümüzde Türkiye’nin en büyük basılı mecrasına tam sayfa reklam verseniz ne olur? Bence hiçbirşey. Çok büyük firma iseniz prestij için verebilirsiniz sadece. O mesaj da rakibe gider; müşteriye değil.

Bugün başka firmalar ile toplantı yaptığımızda artık dün kurulmuş, ne yaptığı belirsiz bir firma değiliz. Bizi bir yerden duymuşlar; bilinç altlarında biz varız. Bizimle görüşmek istiyorlar, bizimle çalışmak istiyorlar. Onlara katma değer katmamızı bekliyorlar ve bu süreçte onlar da bize katma değer katacaklar. Ürünümüz iyi, başarılı ve bunun pazarlanmasına çok özen gösteriyoruz.

Başarılı bir reklam kampanyası için ÖNCE başarılı bir ürüne ihtiyacınız var. Ürününüz başarılı olmadıktan sonra reklam kampanyasının sürdürülebilir olmasını beklemeyin. Başarılı bir ürün, viral kalitesinde reklam kampanyaları ve iletişimde süreklilik ile markalaşma girişimcilerin sırtını dayayacağı üç temel konu. Amacımız rakamlar değil; amacımız güveni ve bilinilirliği tesis etmek.

Bu konuda geçenlerde güzel bir tweet silsilesine denk geldim; buyrun. Biraz uzun ama bu konuda biryerlerden başlamak isteyen arkadaşlar muhakkak okusun.

Keyifli okumalar,

 


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir