8 Adımda Instagram’da Takipçi Kasmak

Instagram ilk çıktığında ne kadar da saçma birşey demiştim içimden. Facebook varken millet neden sadece fotoğrafları burada paylaşsın ki? (Snapchat için de benzerini demiştim. Galiba teknolojiyi geriden takip eder oldum) Lakin insanların artık içeriği tüketmede daha da kolaya kaçtığını gördüm. Yazı okumak bile gerçekten yorucu; bir fotoğrafa bakmak çok daha kolay ve daha fazla bilgi paylaşıyor.

O sebeple bu blog sayfalarını okuyan naçizane okucularım, sizlere teşekkür ediyorum.

Instagram’ın popülerleşmesi ve bireysel ticaretin içerisinde önemli bir yer tutması ile birlikte takipçi sayısının arttırılması da daha önemli hale geldi. Hala instagramın güncel reklamları arasında 10 bin takipçi 30TL gibi reklamlar görebilirsiniz. Bu gibi takipçileri satın alan kişilerin karşılaştıkları en büyük sorun beğeni sayısının yine düşük kalmasıdır. Bu süreci devam ettirenler beğeni de satın alarak süreci devam ettirmeye çalışsalar dahi nereye kadar götürebilirsiniz? Önemli olarak etkileşimi yüksek gerçek hesaplara sahip olmak.

Nerede hareket, orada bereket.

Bu söz benim hayatımda en önemli sözdür. Çünkü hareketin olmadığı yerde gerçekten bereket yoktur. Bu sözün karşıtı olan “Nerede çokluk orada bokluk” aşamasına gelmeden hareketten faydalanmak gerekir. İşadamlığının temelinde de bu yatar.

Demek ki neymiş? Hareket yani Instagram diliyle iletişim/etkileşim.

Instagram’da aktif bir takipçi kitlesine sahip olmanın başında da hedef odaklı iletişim var. Peki nasıl ? Toplanın anlatıyorum

1) Hedef kitlenizi belirleyin:

Öncelikle ne fotoğrafları paylaşıyorsunuz veya ne satıyorsunuz ona hitap eden kitleyi belirleyin. Mesela güzel doğa fotoğrafları ve seyahat fotoğrafları paylaşıyorsanız veya bir ürün satıyorsanız bu fotoğrafları beğenen kitleye erişmeniz gerekiyor.

Sizinle benzer profilleri (nam-ı diğer rakiplerinizi) öncelikle belirleyin. Bu profillerin en az 10bin takipçisi olmasına özen gösterin. Bu profilleri takip eden kişiler sizi de takip etmek isteyecek kişilerdir.

Şimdi oturun ve bu şekilde beş profili biryere yazın.

2) Hedef hashtag’lerinizi belirleyin:

Hashtag’ler instagram’da fotoğrafınızın kitleler tarafından görülebilmesini sağlayan yegane araçlardır. Sizin fotoğraflarınızı beğenecek kitlenin kullandığı hashtagler neler? Instagram’da fotoğraf başına 30 adet hashtag kullanabiliyorsunuz ama bu kadarına ihtiyacınız yok. Yedi adet popüler hashtag, üç adet de fotoğrafa özel hashtag kullanmanız yeterli olacaktır. Bu hashtagleri de biryere kaydedin.

3) Rakiplerinizin takipçilerinin fotoğraflarını beğenin:

Rakiplerinizin takipçileri sizin yegane müşterileriniz. Öncelikle onlara burada olduğunuzu gösterin ve onların fotoğraflarını beğenin. İlla da beğendiğiniz fotoğraflar olmak zorunda değil. İki kere beğenseniz telefonlarına iki kere uyarı gidecek. İki fotoğraf beğenip bir fotoğraflarına yorum yapın. Bu onların da sizin profilinize girip incelemesini sağlayacaktır. Beğenebilir, beğenmez takip eder etmez ama profilinize girer. Hareket olur yani. Hareket olmadan da bereket olmaz. Günde en az 5 kişiye temas etmeye çalışın ve onlara cevap vermek isteyecekleri yorumlar yazın. “Çok güsel fötöğraf meşallah” gibi saçma sapan genel yorumlar yazmayın. Yorumlara özen gösterin.

Dikket edilmesi gereken bir diğer konu ise beğeni sayısı. 10’dan fazla beğenisi olan fotoğraflara pek yanaşmamaya çalışın arada kaynar gidersiniz. Takipçisi nispeten 200-300 seviyesinde ve fotoğrafları 5-20 arasında beğenilen kitle sizin hedef kitleniz. Sonra fare dağa küsmüş durumu olur.

4) Hashtag’leri takip edin:

Üçüncü maddede yazdığım süreci sizin için önemli olan hashtaglerdeki fotoğraflar için de yapın. Yine 5 kişiye iki beğeni ve bir yorum şeklinde ilerleyin. Takip etme şuanda erişmek istediğimiz nokta. Ne kadar kişi bizi takip ederse kardır.

5) Takibin gücü:

İki kere beğenip bir kere yorum yaptıklarınıza eğer gerçekten müşteri/takipçi portföyünüzde bulundurmak istediğiniz kişilerdense takip edin. Onlar da bu iyiliğe karşılık olarak sizi takip edeceklerdir. Eğer geri takip almıyorsanız birkaç gün sonra siz de takibinizden çıkarabilirsiniz. Bu işler karşılıklı.

6) Kaliteli içerik:

İçi boş saçma sapan fotoğrafları olan bir profili kimse beğenmez. O sebeple kaliteli içerik üretiyor olmanız önemli. Hedef kitlenizin sizi fark edeceği, beğenmek ve paylaşmak isteyeceği içeriği düzenli olarak üretmelisiniz.

Fotoğraflarınızı paylaşırken gerekli hashtagleri eklemeyi asla unutmayın. O hashtagler sizin can suyunuz.

Profilinize hergün en az bir adet fotoğraf koymalısınız. Bu konuyu asla ihmal etmeyin.

Yukarıda yazdığım iş akışı Instagram’da bir takipçi kitlesi oluşturmak isteyen kişilerin her gün düzenli olarak yapması gerekenler. Rakiplerinizi ve hashtaglerinizi belirledikten sonra hergün beş yeni kişiyi takip edip beğenmek ve yorum yapmak takribi on dakikanızı alacak bir iş. Kendi akışınızda tanıdığınız kişilerin fotoğraflarına yakınlaşıp abidik gubidik detaylara bakmaktansa tanınırlığınızı arttırıcı iletişimde bulunun.

7) Steroidler – 1. Kısım: İşleri sizin yerinize yapacak bir bot kullanın.

Öncelikle artık hareket bereketten çokluk-bokluk aşamasına geçmek üzereyiz onu belirteyim çünkü Instagram’ın kuralları haricine çıkmaya başlıyoruz. Bu aşamada insanların hareketlerini onların yerine yapan “bot” dediğimiz kod parçalarını kullanacağız. Bunlardan en basiti ve benim en işlevsel bulduğum -aynı zamanda kullanımı en kolay olanı- Everliker isimli bot.

Bu bot Chrome tarayıcılarda bir eklenti olarak çalışıyor ve Intagram’da sizin adınıza beğeni yapıyor. Belirlediğiniz hashtaglerde ücretsiz sürümü günde 700 adet beğeni dağıtıyor. Bu hesabını büyütmek isteyenler için gayet yeterli bir rakam öncelikle onu belirteyim. Bu bot sizin için beğeni yaparken siz de sadece beş takip ve 5 yorum üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Bu size gelen beğeni sayısını hızlıca arttıracaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu hashtaglerin doğru belirlenmesi. Doğru belirlenmemiş hashtaglerin olduğu bir havuzu beğenmeye başlarsanız çok alakasız fotoğrafları beğeniyor olabilirsiniz.

Eklenti ücretsiz olduğu için kurun, kurcalayın. Kendi testlerinizi yaparak bilinirliğinizi arttırın. Eklentiyi kurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu aşamaya kadar okuduysanız ve sosyal bir kullanıcı iseniz bu blog yazısı sizin için sonuna geldi. Aşağıda anlatacaklarım ise power-user diye adlandırdığım çok daha hızlı sonuç almak için çalışmaya hazır kişilere özel.

8) Steroidler – 2. Kısım: Instagram’ı komple otomatize edin

Nasıl yani?

Evet, Instagram’ı komple otomatize etmeniz mümkün. Hashtaglerinizi, rakiplerinizi ve 100 günlük fotoğraf paylaşım stoğunuzu oluşturduysanız sizi bu aşamaya alabiliriz. Bu aşamayı gerçekleştirmek için ya 7/24 açık bir bilgisayar ya da benim gibi bir VPS sunucuya ihtiyacınız olacak çünkü Bot 7/24 çalışacak. Ayrıca Python programlama diline hakim olmanızda fayda var.

Bu aşamada Instagram’da otomatik beğeni, takip, yorum ve fotoğraf paylaşımı yapacağınız için Instagram’ın bütün kurallarına karşı geliyorsunuz o sebeple bazı limitlerde hareket etmenizde fayda var. Şuraya da limitleri yazayım.

Takip etme limiti: Yeni açılan hesaplar için 300 takip / gün. 3 aydan eski hesaplar için 800 takip / gün.

Yorum Limiti: Günlük 250 yorumu aşmamaya çalışın. Üzeri tehlike.

Beğeni Limiti: Günlük 1.400’ü aşmamaya çalışın. 1.600 üzeri tehlike.

Python kurulumu, kullanımı, kodlama v.s. gibi konuları anlatmayacağım. Bir power-user olarak bunları bildiğinizi, pip ile kütüphane yükleyip python kodu çalıştırabildiğinizi varsayıyorum.

Öncelikle bu adresteki botu “git clone” ile bilgisayarınıza indirin.

İndirdikten sonra aşağıdaki kod bloğunu bir python script’i olarak kaydedin ve içerisindekiler ile oynamaya başlayın.

Güvenli olması açısından kodun en üstünde limitleri belirledim. Bu scripti çalıştırdığınızda şunu yapacaktır.

a. Verdiğiniz hashtagler ve rakiplerinizin takipçileri arasında toplamda 1.400 adet beğeni dağıtacaktır. Bu beğenileri de paylaşım yapan güncel ve 10’dan az beğenisi olan fotoğraflara yapacaktır. İsterseniz bot beğenileri de kaldırabilir ama normalde insanların yaptığı birşey olmadığı için bunu kaldırdım. Size de tavsiye etmiyorum.

b. comments.txt dosyasına yazdığınız yorumları rastgele olarak 100 fotoğrafa yazacaktır.

c. Bir gün de 350 kişiyi takibe alacaktır. Bunlar öncelikli olarak rakiplerinizin takipçileri olacaktır.

d. Sizi takip etmeyen veya takip kriterlerine uymayan 350 kişiyi takibinden bırakacaktır.

e. Sizin takip ettiğiniz kişilerin tüm paylaşımlarını beğenecektir

f. Sizin için her gece saat 21:28’de bir adet fotoğraf paylaşacaktır.

g. Dört günde bir de sizi kesinlikle takip etmeyenleri kara listeye alarak birdaha etkileşimi durduracaktır.

Bu kodun içerisinde gezinerek, sıklıkları daha rastgele hale getirerek kodun daha da insan gibi davranmasını sağlayabilirsiniz. Eğer 100 adet fotoğrafı klasöre koyup botu 7/24 boyunca çalışmaya bırakırsanız 100 gün boyunca arkanıza bakmanıze gerek kalmaz. Bot sizin için takipçileri kasacaktır.

Tekrar belirteyim; artık tehlikeli sularda yüzüyorsunuz.

Kolay gelsin 🙂


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

“8 Adımda Instagram’da Takipçi Kasmak” için 3 yanıt

  1. Yazın çok faydalı ORÇUN. Teşekkür ederim

  2. otomatik olarak paylaşılan fotoğrafın açıklaması nereye yazılacak peki ?

    1. Paylasimlarin yapilacagini soyleyen dosyanin icerisine

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir