Daha sade bir hayata doğru; düşünceleri sadeleştirmek

Bir gün içerisinde binlerce konu düşünür yüzlerce karar veririz. Bazı kararlarımız istemsiz verilir, bazı kararlarımız üzerine daha uzun düşünürüz. İnsanı da farklı kılan bu karar verme yeteneği değilmidir ?

Aslında düşünmeye ne kadar çok zaman ayırdığımızı düşünecek olursak hayatta düşünme biçiminin de sadeleştirilebilir olduğunu görebiliriz. Düşünceleri sadeleştirme kavramı ilk başta size uzak gelebilir. Lakin bir kez başardığınızda hayatta size oldukça zaman kazandıran bir çalışma.

Öncelikle bunun hemen gerçekleşmesini beklemek hata olur keza alışmak zaman gerektiriyor. Kısa vadede zor olsa da uzun vadede çok kazançlı çıkacağınız bir çalışma. Peki nasıl mı ? Anlatıyorum.

Karar vermeniz gereken bir durum düşünün; mesela hayallerinizdeki bir evi deniz kıyısında bir yere yapacaksınız. Arazi sahibini buldunuz, zar zor anlaştınız diyelim. Araziyi satın aldınız, sonra bir mimara binayı çizdirirsiniz. Aynı zamanda imar almak için de etütlerini yaptırır haritaları çıkartırsınız. Bu aşamaya kadar herşey güzel hayalleriniz gerçekleşiyor lakin son anda fark edersiniz ki inşaat yapmak istediğiniz yer aslında imar verilemeyen bir alan. Tüm projeniz çöp olur. Burada “imar verilememesi” sizin projenizi komple olumsuza götürecek bir durumdur. Bunlar birinci öncelikle düşüncelerdir; imar konusunda gerekli soruyu daha erken sormalıydınız.

Ya da diyelim imarı aldınız ve inşaatı yapıyorsunuz. Evin ön tarafındaki bir kısım alanı yeşil alan mı havuz mu yapacağınıza karar veremiyorsunuz. Bu aşamadaki bir karar ise ikincil öncelikli bir karardır. Önce yeşil alan yaptırabilir, sonra havuza çevirebilirsiniz çünkü ev sizin evinizdir artık; inşaatı başlamış ve bitmiştir. Projenizin komple çöpe gitmesinden ziyade size sadece biraz para veya zaman kaybına yol açacaktır.

Gerçek hayatta karar vermek zorunda olduğumuz konuları da aklınızdan birincil veya ikincil olarak sınıflandırabilirsiniz. Birincil olanlar en kısa sürede etraflıca düşünüp karar almanızı gerektiren eylemlerdir; ikinci aşamadakiler ise biraz bekleyebilir.

Bu düşünce biçiminin hayatınıza yerleşmesi biraz zaman alabilir ama örneklendirdikçe daha mantıklı hale gelecek. Mesela; araç kullanıyorsunuz ve hız yapıp yapmamak konusunda tereddüttesiniz. Hız yaptığınız takdirde kaza yapmak ihtimaliniz dolayısı ile ölüm ihtimaliniz artacaktır ama daha erken varacaksınız ya da yavaş gidip daha geç varacaksınız. Burada hız arttırma kararı birincil önceliğe sahiptir; ölebilirsiniz ve herşey bitebilir. Kazancınız ise ikincil önceliktir; biraz geç de gitseniz kimse size neden geç kaldın demez. Trafikte herkes geç kalabilir. Hem dese bile “canınızdan daha mı değerli ?”

Hayatta karar verilecek konuları kendi içerisinde sınıflandırın. Gerçekten sizin için önemli olan konulara odaklanın. Onları sakin bir kafa ile başka detaylara takılmadan neticelendirdiğinizde geriye sadece ikincil önceliklerin kaldığını göreceksiniz. Birincil öncelikli kararlarında sağlıklı bir şekilde verilmesiyle ikincil kararlarınızı daha keyifli alabileceksiniz.

Düşüncelerinizi sadeleştirin. Sadece gerçekten önemli olan düşüncelere gerekli zamanı ayırın. Düşüncelerinizi bölmemeye gayret edin. Çok daha iyi kararlar verdiğinizi göreceksiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir