En iyi yaptığınız işe odaklanın

İş hayatı fırsatlar ile dolu. Bu fırsatları iyi değerlendirebilmek önemli ama sadece fırsat ayağınıza geldi diye o fırsatı değerlendirmek zorunda mısınız?

Solarian‘ı kurduğumuzda aklımızda tek birşey vardı; güneş enerjisi yatırımlarında en doğru bilgiyi sunan danışmanlık firması olmak. Yatırımcı taraftan gelmenin edindirdiği tecrübeler ve finansa hakimlik bize farklı bir bakış açısı katıyordu. Sektöre vermek istediğimiz mesaj çok netti; güneş enerjisi santralinizde bir problem varsa Solarian bunu çözer.

Güneş enerjisi yatırımları üzerine danışmanlık ve denetim hizmeti sunduğunuzda size bir çok yan iş teklifi nam-ı diğer fırsat da gelir. “İşletme bakım hizmeti de veriyor musunuz?”, “İzleme sisteminiz var mı? Santrallerimize izleme sistemi kurar mısınız?” hatta ve hatta “Sensör satıp montaj yapar mısınız” diye soran müşterilerimiz bile oldu. Daha sonra daha farklı alanlar ile ilgili sorular da gelmeye başladı; “Sizde rüzgar var mı?”, “Proje satıyor musunuz? Size iyi projeler geliyordur.” gibi.

Müşteri ile bir iş ilişkisi kuruyorsunuz ve işinizi hakkını vererek teslim ediyorsunuz. Bu hanenize yazılan büyük bir artı puan. Müşteri bu çalışmanızdan son derece memnun kalıyor ve başka bir alandaki ihtiyacını da sizin üzerinizden gidermeye çalışıyor. Bu iş işi getirir modeli her ne kadar güzel gözükse de sizin kaynaklarınız sınırlıdır. Bu yeni iş için harcayacağınız vaktiniz, eforunuz kısıtlıdır. Yeni bir alana da ayak bastıkça hem çekirdek alanınızda hem de yeni alanınızda daha vasat işler gerçekleştirmeye başlarsınız. Başarınızla kazandığınız müşterinizi başarısızlıklarınızla kaybedersiniz.

Güneş enerjisi sektörünün de kronik problemlerinden bir tanesi bu. Bugün güncel firma yapılarına baktığımızda sektörün pek çok firmasının “ne olursa yaparız” modeline dönüştüğünü görürüz. Akabinde bu firmalara verilen işler de taşeronun taşeronu şeklinde yine başka kişilere yaptırılmakta ve kaliteli hizmet sunumunun önüne geçilmektedir. Bu sebeple sektörde yapılan pek çok iş yatırımcıyı memnun etmemekte ve vasat sonuçlar sunmaktadır.

Solarian olarak en iyi bildiğimiz iş güneş enerjisi santrallerinin problemlerini yatırımcı bakış açısıyla çözüme ulaştırmak. Bu sadece güneş panellerinin denetimi, sahanın incelenmesi değil; projenin tasarım aşamasından uygulanma ve işletme aşamasına kadar tüm süreçlerinin denetlenmesini içerir. Özetle müşterilerimize vaat ettiğimiz en önemli konu şu; santralinizi biz denetlediğimiz takdirde problemlerinizi buluruz, size nasıl çözüme gidilmesi gerektiğini gösteririz ve konu çözüme ulaşıncaya kadar size destek veririz.

Biz en iyi yaptığımız işe odaklıyız. Bu yüzden işimizde çok iyiyiz.


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir