Macanudo Inspirado Orange

Tadım Ortamı: Caddebostan Sahil

Hava Sıcaklığı: 21-23 derecelerde.

Rüzgar: Hafif rüzgarlı ama duman akışını etkilemedi

Fiziksel Ortam: Deniz kenarı açık hava

Damak Tazeleyici: Bira

Kül Tutuşu: Çok iyi

Tadım Notları: Karabiber, tütsü, nem, yosun

Ebat: Gigante

Puro Kökeni: Dominik Cumhuriyeti

Hava Geçirgenliği: Punch ile tek delik. Akış normaldi.


Bu puroyu Riyad dönüşü Sabiha Gökçen’den 180EUR’a 20’lik kutusunu aldım. Hayatımın en hızlı alışverişlerinden olabilir keza artık dükkanlardaki puroları çok iyi tanıyorum. Ne almadığımı ve ne almamam gerektiğini biliyorum.

Bu puronun ebadı Gigante. Epey büyük o sebeple dudaklarınızı kapatmanız -özellikle dişleriniz ile puroyu tutuyorsanız- biraz zor olabilir. Gigante ebat olarak da farklı bir deneyim ve bitişi 2 saati geçkin (Puro’nun 2/3’ü 2 saat sürdü). Eğer köküne kadar içmek gibi bir huyunuz varsa 2,5+ saatlik bir içiş olabilir.

Artık puro denemelerimde ortama çok önem veriyorum. Çünkü gerçekten doğru ortamda puronun keyfi tam anlamıyla çıkarılabiliyor. Puro içim ortamı konusunda da ayrı bir blog yazısı yazmaya karar verdim.

Neyse çok uzatmadan puroya geleyim. Gerçekten çok güzel. Uzun süredir böyle keyifli bir puro içmemiştim. Açık havanın etkisi olabilir keza Caddebostan sahilde içtim. Puro muhteşem başlamadı ama 2-3 puff sonrası galiba esas yağlı kısma ulaştı -ve sıcaklık olması gereken seviyeye geldi- ki muhteşem bir aromaya ulaştı.

Bu puroyu denemek için önce Caddebostan Peat & Sherry’ye gittim ama mekanın üzerinin hava koşullarından sebep kapalı olması ve ben girdikten sonra camların da yarıya kadar kapatılması puroyu hiç yakmadan mekandan çıkmama sebep oldu. Puro’nun çekiş harici çıkan dumanı içiş kalitesini çok olumsuz etkileyen bir faktör.

Puro'nun çekiş harici çıkan dumanı gerçekten keyifsiz.

Puro’nun damağınıza çektiğiniz dumanı haricindeki dumanı gerçekten kurtulunması gereken bir etken. Özellikle çekişlerde kafamı tam dik konuma getiriyorum ki hiç bir duman tekrardan burnuma gelmesin diye. İşte o zaman gerçekten keyifli oluyor. Bu konu da Cenevre’li Gerard’ın geliştirdiği bir puro odası var. Tüm zemini minik deliklerle dolu olan ve çıkan temiz havanın yukarıdan emildiği ve odada hava akışının alttan üste doğru gerçekleştiği bir sistem. Bu açık havada ancak muhteşem sakin ve tek yönlü bir rüzgar ile yakalanabilen bir ortam.

Neyse puroya dönecek olursak, puronun kül tutuşu çok başarılı. Neredeyse yarıya kadar külünü dökmeden geldim. Gigante olduğu için çekiş hızı ve kül kontrolü ile kıvamını korumayı kolayca başarabiliyorsunuz. Puronun yarısına geldiğimde hala aynı keyifle içebiliyordum. 2 saatlik içişin en az 1 saat 45 dakikası keyifli geçmiştir. Puronun sonunda -her puroda olduğu gibi- acılaşma başladı ve kalan 1/3’lük kısmını bıraktım.

Uzun süredir hasret kaldığım çok güzel bir deneyimdi. Puroyu keyifle içtim, bir sonrakinin ne zaman olacağını merak ediyorum. 2 saat sürdüğü için gün içerisinde hemen yakabileceğiniz bir şey değil maalesef. Zaman istiyor, emek istiyor, keyif istiyor. Sizi alıp düşüncelerden düşüncelere sevk ediyor.


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir