AJ Fernandez Last Call

Tadım Ortamı: Pelitköy Yalı Mahallesi

Hava Sıcaklığı: 11-13 derecelerde.

Rüzgar: Çok sakin

Fiziksel Ortam: Deniz kenarı açık hava

Damak Tazeleyici: Kahve

Kül Tutuşu: Orta iyi arası

Tadım Notları: Toprak, musk, tuz

Ebat: Robusto

Puro Kökeni : Nikaragua

Hava Geçirgenliği: Punch ile tek delik. Akış normaldi.


Bu puro galiba Cohiba’dan sonra 3 kere deneyip yazdığım tek puro. Cohiba’nın aksine bu puronun üçüncü içisinde gerçekten keyif aldım. İlk içişim ise bir o kadar keyifsizdi.

Burada galiba ortam çok önemli olmaya başladı çünkü son 2 puromu beğendim ve ikisini de sonbaharda serin bir havada yağmur sonrası toprak kokusuyla birlikte deniz kenarında rahat bir ortamda deneyimledim.

Bu yorumumum bugüne kadar yaptığım puro yorumlamalarımı etkiler mi bilemiyorum ama bugün üçünü seferinde gerçekten keyif alarak içtim. Normalde AJ Fernandez yorumlarım “ehh işte” şeklindedir.

Bu bloğu takip edip benimle puro tadım yolculuğuna çıkanlar şimdi sorguluyor olabilir ama “iyi puro” gerçekten nedir? Üç kere denediğim için bi beğendim ya da ortamdan sebep mi? Daha öncesinde de Partagas Serie D’de benzer birşey olmuştu. Tütünün sıkı oluşu -ve benim ilk denemelerimdi- ilk başlarda rahatsız etse de sonrasında çok keyif alarak içmiştim. O zamanlar bu blogu yazmadığım için Partagas malesef burada yok ama tekrar güzel bir serie D yakalarsam içip yazacağım.

Galiba puro yolculuğum da şarap yolculuğuma çok benzemeye başladı. Kaliteyi çok pahalı purolarda aramak çok da doğru değil. Dominican Bundles bence gayet iyi bir puro iken bu da gayet keyifli bir puro. Bu puroyu Onur Sabiha Gökçen’den bana almıştı. Pahalı bir ürün değildi. Boyutundan sebep 1 saat, 1 saat 15 dk’lık bir içim süresine sahip. Yavaş çekişlerle tat profilini 2/3 boyunca gayet güzel korudu. Sonunda ise yine hızlı bir açılaşmaya girdi.

İlk 2 denemende ise çok daha kötü bir tad almıştım ama o zamanlar ortam da ofisin 16. katındaki balkon idi. Diğerini tam hatırlamıyorum ama “öeh çok sıradan” demiştim. Bugün ise hissiyatımda ciddi bir değişiklik oldu. Kahve’yi kendim elimle çektim belki onun da havaya karıştırdığı bir farklı koku olabilir.

Hatta bazı purolar kahve ile güzeldir belki? Hiç bu açıdan düşünmemiştim.

Bence bu puro odası tasarımı konusuna bir güzel girişmeliyim. Öyle bir ortam olmalı ki hava temiz olmalı, rüzgar aşağıdan yukarı esmeli, puronun rahatsız edici dumanı bize hiç gelmemeli ve hava içerisinde deniz/yosun/toprak gibi elementler olmalı. Odanın olduğu yer yüksek katlı bir binanın terası olmalı, tercihen boğazı görmeli ama dışarısının rüzgarı kesinlikle girmemeli. Siz de hissediyor musunuz? Bu işin gerçekten keyif alanları için özel bir alan yaratılabilmeli. Peat & Sherry bence gerçek ihtiyaca cevap vermiyor -mekan tasarımı olarak- ama tabi iş modeli olarak da düşünmek lazım. Gerçekten kaç kişinin yukarıda tanımladığım gibi bir alana kaç para vereceği de meçhul.

Are you getting it?

AJ Fernandez Last Call Kül tutuşu

Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir