Puroda katran ve akış yönetimi

Puro içiminde 1/3 kuralı olarak adlandırdığımız puronun son kısmını bırakma sebebi aslında içerisindeki katrandan gelir.

Puro yanma hızına dikkat ederseniz ilk başlarda çok hızlı azaldığını ama puronun sonunda geldiğinde yavaşladığını keşfederseniz. Hatta puronuz biraz nemliyse son 1/3’lük kısma geldiğinizde akış sorunları da yaşayabilirsiniz.

İçiş sırasında puronun içerisinde biriken katran hava geçişini azaltıyor ve kendisi ateşle temas ederek o acı tadı veren yanmayı gerçekleştiriyor. Ayrıca katranın tütüne göre zor yanmasından sebep puronun yanma hızı da düşüyor ve kimi noktalarda purolar ilk başlarda sönmezken ortaya veya sona doğru sönmeye başlıyor.

Bu aşamada etki eden birkaç faktör var. Öncelikle nasıl bir kesici kullanıyorsunuz? Normal cutter kullanıyorsanız zaten puronun en başında hava akışı çok rahat olacağı için sonlara doğru azalarak normale gelecektir. Eğer benim gibi punch kullanıyorsanız dumanın tek noktada yoğunlaşmasından sebep katran birikimi çekişi iyice zorlaştıracaktır. O sebeple puronun ortalarına ve sonlarına doğru 2-3 delik daha açarak genişletmeniz gerekebilir.

Her ne kadar doğallığı ile keyifli bir hale gelse de ideal içiş ortamı ve şekli konusunda geliştirilebilecek çok alan var. Eğer bir şekilde dumanı puronun içerisinden boylu boyunca geçirmek yerine aradan dışarı çekebilsek o zaman 1/3 kuralına takılmayız ve puronun o müthiş tadını sonuna kadar alabiliriz.

Tabi bu işlem için tasarlanacak alet ne kadar mevcut kültüre uyumlu olur onu kestiremiyorum.


Yazılar eğer ilginizi çekiyorsa aşağıya eposta adresinizi yazarak abone olabilirsiniz

Her yeni makale yayınlandığında size e-posta gönderilecektir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir